okurların bayram anıları & tarifleri #4
Kuzu kapama

kereviç kalıbı

Krevic_kalibi

gülçin'in gönderdiği kalıbı aldım. yıllar önce sofra dergisinde bu kalıbı gördüğümde birgün bir okuyucumun bana aynısını göndereceğini hiç tahmin edemezdim. tarifin ve gönderdiğin kalıp + kartlar için çok teşekkür ederim gülçin. çok mutlu oldum.

26.11.04: benim yaptığım kereviçleri buradan görebilirsiniz.

Comments

selamlar,
bunun adı kereviçdeğil, KEREBİÇ tir ve yıllarca MERSİN de yapılır. lütfen yanlış öğrenmeyelim...

Arkadaşlar,tesadüfen sitenizi gördüm.bir İskenderunlu olarak ve iyi yemek yapan biri olarak açıklamak istiyorum:
Bu tatlıya biz kerebiç deriz,lezzetli,kalorili bir tatlıdır.Üzerindeki sos tahin helvası yapılırken oluşan köpüktür.Adına MAMUL denir.Oda çok besleyici ve kalorilidir.Çünkü bildiğiniz gibi tahin helvasının ana maddesi susamdır.
Kömbe Antakya ve İskenderun mutfağına gayri müslimlerden gelme bir lezzettir.Paskalya gibi bayramlarında çarşı fırınlarında çokça yapılır ve 35-40 gün tazeliğini ve lezzetini korur.Anneannem içine aşağı yukarı 30 çeşit baharat koyardı.Bayramlarda kahvenin yanında ikram edilir.Bir de ukalalık demezseniz,muhammaraya sarımsak konmaz ve ekmek içi ile yapılmaz.Çünkü ekmek içi lapave hamursu yapar.

Arkadaşlar merhaba
Diğer mail adresim başkalarının eline geçtiği için bir süredir sorun yaşıyorum.
Antakyadan gelirken annemi, kızkardeşimi ve bir de bana ısmarlanın kerebiç kalıbı ve baharat karışımını getirdim. Ancak kimin istediğini bulamıyorum. O arkadaş bana mail atarsa sevinirim. esineroglu1@gmail.com ...
Hala iş bulamadım benim için dua edin arkadaşlar .

The comments to this entry are closed.