klasik muffin
606

labneli & nutellalı pasta

Pasta1

geçen cumartesi üniversiteden arkadaşım Tuğba'nın doğum günüydü. ne zamandır bir araya gelemediğimiz için Feyza, Tuğba, ablam ve ben cuma günü bu vesileyle buluşmaya karar verdik. aslında onları bizim iş yerine davet etmiştim ama onlar yakınlardaki bir lokantaya gitmek isteyince ben de pastamı alıp sözleştiğimiz yere gittim. pastayı yapmak için önceki gün sadece birkaç saatim vardı. o yüzden forumdan en hızlı yapılabilen forum tariflerini aradım. Betül'ün kedi dili ile yaptığı pasta kolay gözüktüğü için onu denedim.

Pasta2

benim kek kalıbım 26 cmlik olduğu için pastaya biraz büyük geldi. 22cmlik olsaydı herhalde tam dolacaktı. yine de hem görüntü hem de tat korktuğumun aksine oldukça hoş oldu. pastayı servis yapan garson bile kestikten sonra bir dilim alıp alamayacağını sordu. tarif için teşekkürler Betül!

MALZEMELER:

 • 2 paket savarone (kedi dili) bisküvi (1 paket=200gr.)
 • 2 su bardağı ılık su
 • 2 çorba kaşığı granül kahve (nescafe v.b.)
 • 2 poşet krem şanti
 • 1 su bardağı süt
 • 1 küçük kutu nutella
 • 1 paket labne peyniri
 • kakao
 • damla çikolata

* kedi dili, amerika'da lady fingers ismiyle satılıyor.

YAPILIŞI:

 1. ılık su ile garanül kahveyi karıştırın. (içine şeker koymaya gerek yok çünkü bayağı tatlı oluyor.) kelepçeli kalıbın kenarlarına streç film döşeyin.
 2. bisküvileri teker teker ıslatılarak dik olarak kalıbın kenarlarına yan yana döşeyin. bir kat da altına döşeyin.
 3. ayrı bir kapta süt ile şantiyi çırpın. içine labne ve nutella ekleyip tekrar çırpın.sırasıyla bir kat bisküvi bir kat krema döşeyin. bu işleme krema bitene kadar devam edin.
 4. en üste krema sürün, üzerine damla çikolatalar serpin, onun da üzerine kakao serpin. 1-2 saat dolapta beklettikten sonra kelepçeli kalıptan çıkartın. dikkatlice streç filmi çıkartın. pastayı kurdela ile bağlanarak süsleyin.

Not: Özellikle nutella olursa iyi olur çünkü öteki çikolatalar bu kadar akıcı değil istege bagli olarak nutellayi daha az da kullanabilirsiniz. Kalıbın altına döşerken bisküvileri kırmaniz gerekiyor. dizmesenizde olur gelişi güzel koyabilirsiniz. ıslandığı için kolay şekil alıyor. yanlız bu bisküvi sünger gibi hemen sıvıyı içine çekiyor. bir kere daldırıp çıkarmak gerekiyor. çok bekletirseniz hüsrana uğrarsınız.

Comments

nutella kaç gramlık diye soracaktım ki, bu arada yorumlarda 3 kaşık kullandığınızı yazmış bi okuyucu lakin ben sizin yazdığınız tarifte 3 kaşık diyede bişey göremedim. Ne kadar nutella koyacağımızı belirtirseniz sevinirim

Hatice ve betül bu güzel tarif için çok teşekkürler. Harika bir pasta haftasonu arkadaşlara yaptım görüntüsü ve tadıyla muhteşemdi herkes çok beğendi.. Denemeyen arkadaşlar mutlaka denesin. Yapmasıda yemeside çok zevkli

Oldukça güzel bir pasta yapması da keyifli:d tadı ise muhteşem güzel fakat bisküviyi bulmak zor oldu :d bende boş zamanlarımda böyle değişik tarifler arıyorum geçen hafta ablam bu siteye girmemi tavsiye etti çok güzel tariflerin olduğu apaçık ortada fakat yalancı tavuk göğüsü tarifini bulamadım sitede :s bu tarif için portakalağacına teşekkürler...

The comments to this entry are closed.