selanik böreği
rengârenk hafta sonu

Kıbın

Kıbın

21 Mayıs 2005, 2 milyondan fazla Kafkasyalının yurtlarından sürülmelerinin 141. yıl dönümü.  Genelde her 21 Mayıs tarihinde atalarıma ait bir tarifi yazmaya gayret ediyorum. Geçen sene bugün şıpsı paste tarifi yazmıştım. Bugün de annemin, babamın halası Nemide haladan tarifini alarak yaptığı bizde mentaz (metaz) diye bilinen ama çoğunlukla kıbın diye anılan tarifi yazacağım. Tarifin yapılış şekli haluj'a çok benziyor, sadece iç malzeme bunda kıymalı.

Büyük sürgün sırasında hayatlarını kaybeden yüzlerce erkeği, kadını ve çocuğu rahmetle anıyorum...

Kibin2

hamur malzemeleri:

 • 3 su bardağı un
 • 1 tatlı kaşığı tuz
 • ılık su

hazırlanması:

 1. Malzemelerle mantı hamuru gibi sertçe bir hamur yoğurun. üzerini temiz bir bezle örtüp 15 dakika dinlendirin.
 2. Bu arada kıymalı içi hazırlayın.


iç malzemeleri:

 • 500gr orta yağlı kıyma
 • 3 orta boy kuru soğan
 • 1 diş sarımsak
 • 1 tatlı kaşığı karabiber
 • 1 tatlı kaşığı tuz

hazırlanması:

 1. Soğanları mutfak robotundan geçirip mümkün olduğunca ince doğranmalarını sağlayın.
 2. Çiğ kıymayı, soğan, sarımsak, tuz ve karabiber ile karıştırıp kıymalı içi hazırlayın.
 3. Hamuru 4 parçaya ayırıp her parçadan 3 şerit elde edin. Şeritlerden iki santimlik küçük parçalar kesin. Bunları unlu zeminde işaret parmağınızla bastırarak düzleştirin.
 4. Bu küçük parçaları hafif unlu zeminde merdane ile yaklaşık bir çay tabağı büyüklüğünde, mantı hamurundan biraz kalınca açın.
 5. Her bir hamurun ortasına bir tatlı kaşığı kıymalı içten koyun.
 6. Hamurları tuzlu kaynar suda haşlayın. Kıbınlar suyun yüzüne çıktıktan yaklaşık 5 dakika sonra tencereden çıkarın. (Piştiklerinden emin olmak için bir tanesi alıp, ikiye keresek bakın.)
 7. Hepsini geniş bir tabağa alıp yağda kızdırılmış pul biber  ve yoğurt ile servis yapın.

 

Kibin3

 

Kibin4

 

Kibin5

 

Kibin6

Kibin7

hamurları yukarıdaki fotoğraftaki şekiller gibi veya bir ravioli kalıbı kullanarak kapatın. Kenarları mutlaka çok sıkı kapatın, haşlama esnasında açılmasın. (Biz ilk fotoğraftaki hamurları Marcela isimli okuyucumun gönderdiği fotoğraftaki empanadaslar gibi kapattık.)

Kibin8

 

Comments

Ah anneannem,teyzelerim sağlıklıyken,eski güzel günlerimizde ne çok yaparlardı. Kabın derler bizimkiler. Velibah,Fıççın,Kabın o muhteşem tatlar evimde yıllardır pişmedi :( denemelerim oldu ama hiç güzel yapamadım.

bunun bizdeki adı kabun,fitgun ve achcını da biliyosunuz.hangi çerkez boyundan olduğunuzu belirtirmisiniz lütfen,merak ediyorum.ellerinize sağlık:))

Selamlar
Bu yemek benim cocuklugumda aneannemin evinde toplandigimiz zaman pisirilen yemeklerden biri.Biz bu yemege kurze deriz.Anneannem talimatlari verir, kizlari pisirir, biz torunlari afiyetle yerdik.Yalniz bizde kiymali ic hazirlandiktan sonra buzdolabinda birkac gun bekletililir hatta bir hafta kadar, boylece harika bir eksimsi tat olusur.Biz hala biraraya gelebildigimiz ender zamanlarda pisiririz boyle yemekleri.
Herkese mutlu gunler dilerim.

The comments to this entry are closed.