yabancı diyarlardaki dostlar
ideal cumartesi

arap mutfağı

Medina_lemon

Arap mutfağı fotoğraflarına önce minik limonlarla başlamak istedim. Bu limonları  alışveriş yaptığımız bir dükkan sahibi hediye etti. Kendi bahçesinden toplayıp getirmiş. Bizim normal büyüklükteki limonları orada hiç görmedim. Hepsi en fazla kardeşimin ellerinde tuttuğu büyüklükteydiler.

Medina_food1

Intercontinental otelinin restoranında çektiğim fotoğrafların ilki ana yemeklere ait. Genelde benim en çok gördüğüm  yemekler safranlı pilav, kebbah (içli köfteye benzer bir yemek), sambousek (kızarmış muska börekleri) -bu ikisi sanırım Lübnan mutfağından- ve bilimum et çeşitleriydi.

Medina_food2

Aperatiflerde bana en çok humus, Gülsüm'ün dün tarifini verdiği mutebbel (ikisi de pita ile harika oluyor) bir de narlı ıspanak güzel geldi. Tabule'yi de unutmamam lazım tabii. Herhalde gitmeden önce tek bildiğim yemekler onlar olduğu için başka yemeklere fazla yanaşmadım.

Um_ali

Bu da gördüğüm kadarıyla Arapların çok sevdiği bir tatlı olan Om Ali. Aslında bir Mısır tatlısı. Bzim muhallebinin sıcak versiyonu gibi. Milföyleri fırında kızartıyorlar, sonra ufalayıp badem, fıstık, hindistancevizi ile karıştırıyorlar. Sonunda da üzerine sıcak süt+krema karışımı döküyorlar. Internette bulduğum en basit tarifi burada.