ideal cumartesi
bulutlar

pazar günü & en kolay pasta

Pazar günü iki önemli aktivitemiz vardı; biri Meryem'in yıl sonu merasimi diğeri de akşam üzeri gelen misafirlerimiz. 3 yaşına girecek yeğenimi mavi japon kostümleri içinde görüp gözlerimin dolması artık iyice büyükler grubuna dahil olduğuma mı işarettir?

Japonmeryem

Meryem'in gösterisinden çıktığımızda babam arayıp misafirlerimizi haber verdi. Ben de kısa sürede yapılabilecek bir tarif aramaya başladım. Good Food'un Temmuz 2005 sayısında bir pasta tarifi buldum. Tarifteki  krema dışındaki tüm malzemeleri bizim bulabileceğimiz ürünlerle değiştirdim, çileği arttırdım. Muhtemelen o anda bundan daha kolay bir pasta tarifi bulamazdım.

Tarifteki ölçüler yüzünden 2 kutu krema + labne alıyorsunuz ve her ikisi de biraz artıyor, isterseniz ölçülerle oynayabilirsiniz ama ölçüye sadık kalarak yapınca çok daha iyi oluyor.

en_kolay_pasta

Bisküvili, labneli ve çilekli pasta

Malzemeler:

  • 250gr pötibör bisküvi
  • 100ml süt
  • 1kg çilek
  • 4 yemek kaşığı toz şeker
  • 250gr labne peyniri
  • 284ml çiğ krema, hafif çırpılmış

*     4 yemek kaşığı ile tatlı çok hafif oluyor, siz daha tatlı seviyorsanız şekeri arttırabilirsiniz.
**   labne bulamıyorsanız mascarpone peyniri de olur.
*** çiğ krema marketlerin süt reyonlarında küçük kutularda satılıyor.

Hazırlanması:

  1. Bisküvileri bir torbaya koyup hafif iri kalacak şekilde ezin. Ezdiğiniz bisküvileri bir kaseye alın. Üzerlerine sütü dökün ve bir kez karıştırın.
  2. Çileklerden bir avuç kadarını ayırıp -üzerini süslemek için- kalan kısmı ayrı bir kaseye koyun. Üzerlerine şekeri serpip çatalla hafifçe ezin. (tamamen püre olmasın)
  3. Labne peynirini bir kasede çırpıp kremaya ilave edin. İkisini iyice çırpın. Eğer karışım çok koyu ise sütle inceltin.
  4. Bisküvilerin yarısını 1 litrelik borcama yayın. Üzerine çileklerin yarısını yayın. (çileklerin sularını da bisküvilerin üzerine dökün.) Çileklerin üzerine de krema+labne karışımının yarısını yayın. Tekrar bisküvi, çilek, krema sırasını takip edin. Üzerini ayırdığınız çilekler ile süsleyin.  Bir gece buzdolabında bekletip servis yapmadan 5 dakika önce dolaptan çıkartın.