Elmalı Turta
Kuşluk Yemeği

Dondurmalı Pasta

Pasta_1

Dondurmalı pastayı perşembe günü yapmıştım ama buzlukta bekleyebildiği için kalan kısmı düne kadar dayandı. Meyveli ve rulo olanlar dışındaki pastaları pek sevmeyen annem günlerce "dondurmalı pastan çok güzel olmuştu!" dedi. Dün de anne-kız kalan iki dilimi türk kahvesi eşliğinde bitirdik. Böylece yaz sezonu bizim evde bu tarifle kapanmış oldu.

Tarifin aslı Ayçem'e ait. Ben onun verdiği tarifi elimdeki malzemelere göre çok az değiştirdim. Tarif ve önerileri için Ayçem'e ve Funda'ya çok teşekkür ederim!

Dondurmalı Pasta:
Malzemeler:

 • 3 katlı kakaolu pastaban
 • 1 poşet sade krem şanti
 • 80gr bitter çikolata rendesi
 • 1 tatlı kaşığı nescafe
 • yarım su bardağı süt
 • 600gr kaymaklı dondurma
 • 1 paket creme ole (veya şoko mousse)
 • 8 adet beze (veya king top tarzı çikolata)
 • yaprak badem

Hazırlanması:

 1. Yarım su bardağı süt ile nescafeyi karıştırın. Pastabanın alttaki iki katını sütlü kahve ile ıslatın.
 2. Dondurmayı buzdolabından çıkartıp 5 dakika bekletin. Bu arada krem şantiyi paketteki tarife göre hazırlayın. Krem şantiyi dondurma ve çikolata ile karıştırıp özleşmelerini sağlayın.
 3. En alt pastabanı kelepçeli kalıbın içine oturtun. (kelepçeli kalıp kullanmazsanız dondurma kenarlardan akıyor) Üzerine dondurmalı karışımın yarısını sürün. Diğer katı üzerine kapatıp kalan karışımı sürün. En üst katı kapatıp buzlukta en az 3 saat bekletin.
 4. Creme ole'yi pakette yazan süt miktarından daha az bir süt ile hazırlayın. (1,5 bardak ise 1 bardak kullanın, böylece daha yoğun kıvamlı olsun.)
 5. Pastanızı beklettikten sonra kalıptan çıkarıp servis tabağınıza alın. Üzerini creme ole ile kaplayıp tekrar buzluğa koyun.
 6. Servis yapmadan 5 dakika önce yaprak bademleri pastanın çevresine yapıştırın. Pastanın üzerine beze veya çikolata dizip servis yapın.

Comments

Sevgili Hatice bu pastadan misafirlerime yapmak istiyorum.Dondurma nasıl bir dondurma olacak kutulardaki hazır dondurma mı? yoksa külaha konan dondurmalardan mı? Cevabın için şimdiden teşekkürler.

Çok güzel olmuş nefis çok güzel bende yaptım mükemmel eline sağlık canım

merhaba hatice hanım
dondurmalı pastada krem şanti dondurmaya toz olarak mı yoksa sütle krema haline getirildikten sonra mı konuyor?ben ikincisini yaptım.pasta buzlukta sonucu bekliyorum şu anda.

The comments to this entry are closed.