10 küçük mutluluk
Kekikli ekmek eşliğinde asma yaprağında tulum

Vatan Gazetesi, 8 Eylül 2005

Blockquote1Geçenlerde Ayvalık'taydım.

öğleden sonra, saatin yavaş yavaş "çay"ı vurmaya hazırlandığı saatlerde Gümrük Sokak'ta arabamı park ettim. Baklava peşinde koşan Midillililerin arasından hızla geçip çarşıya girdim.

Hedefim sıcağı sıcağına Güler Pastanesi'nin sakızlı kurabiyelerine ulaşmaktı.

Sokağa çıkartılmış ahşap çerçeveli küçük camlı dolabın içindeki tepsilere yerleştirilmiş bizi bekliyorlardı.

Peki nereden çıktı Güler Pastanesi'nin sakızlı kurabiyeleri?

Internette cıvıl cıvıl halleri, yaşam sevinçleri, samimiyetleri ama aynı zamanda içeriklerinin dolgunluğuyla dikkatimi çeken bazı günlükler (blog'lar) var.

Yemek yapmayı ve biraz da gezi dünyasını temel alan bu kişisel internet günlüklerinden bazılarını tesadüfen tanıdım.

Zaten dilleri ve içerikleriyle benim gibi adamları değil, mutfaksever kadınları hedefliyordu bu siteler.

Ama keyif bu ya, ara ara "tıklayıp" bakar oldum, bazılarını çok sevdim. Adları şöyle: Sibel'in Kahvesi, Portakal Ağacı, Zeytin Ağacı, Didem'in Günlüğü...

Güler Pastanesi'nin sakızlı kurabiyesinden de işte bu sitelerden Portakal Ağacı ve Sibel'in Kahvesi sayesinde haberdar oldum.

Önce şunu söyleyeyim: Ben Çeşme Alaçatı'daki Köşe Kahve'nin sakızlı un kurabiyesinin tutkunuyum.

Güler Pastanesi'nin tuzlu çubuklarını ve küçük peynirli kurabiyelerini sakızlılardan daha çok sevdim.

Ama şunu da itiraf edeyim: Kese kâğıdının dibinde kalmış ve taş kesilmiş küçük bir parça sakızlı kurabiyeyi bile ertesi sabah haz ve iştahla kemirdim...

Hele Ayvalık'la Cunda'yı birbirine bağlayan yolda giderken pencereden giren kuzey rüzgârının taşıdığı iyot kokusunun kurabiyelerin kokusuyla karışması harikaydı!

Bu kurabiyelerin sırrını bilmiyorum.

Sibel'in Kahvesi'nde iyi bir sakızlı kurabiyenin püf noktası olarak sızma zeytinyağı ve azıcık lor kullanılması, ayrıca üzerlerinin susamla kaplanması gösteriliyor..

Afiyet, şeker ama asıl şükür olsun!

Haşmet Babaoğlu  (08.09.2005)
Blockquote2_1

Yazının tamamını okumak için tıklayınız.

Kardeşimle beraber her yaz Güler'den sakızlı kurabiye alma maceralarımızın bir köşe yazısına yansıdığını görmek çok garip ama bir o kadar da güzel bir duygu. Haşmet Babaoğlu'na köşesinde bizlere yer verdiği için teşekkür ederim.

Comments

Bu güzel haberin sevincini benimle paylaşan herkese teşekkür ederim. Sizin yorumlarınız sayesinde oldu pek çok güzellik.

Şebnem, creme fresh (ya da creme fraiche) yerine sadece yoğurt veya sadece ekşi krema (sour cream)kullanabilirsin.

sevgili hatice merhaba, siteni bir arkadasimin tavsiyesiyle 6 aydir takip ediyor, tariflerini deniyorum. Danismak istedigim birsey var. Ingiltere de creme fresh olarak satilan bir malzeme var. buna altrernatif olarak kullanilacak malzemenin ne olacagi konusunda bir fikrin var mi? sevgiler... sebnem

bu siteyi yaklaşık 2 yıldır takip ediyorum. Buradan aldığım hiçbir tarif beni mahcup etmedi. gecikmiş de olsa çok çok teşekkür ediyorum sevgili hatice'ye....

The comments to this entry are closed.