Levrek Tava, Patates Topları, Roka Salatası
Galeta Unlu Poğaça

Çilekli ve Fındıklı Pasta

Pasta_2

Cuma günü misafirlerin gelmesine çok az bir süre kala pasta yapmaya karar verdim. Aslında torten hits kitabında gördüğüm portakallı ve king top çikolatalı (yurtdışında rafaello) bir sunumu deneyecektim ama aklıma geçen sene yapıp sunumunu sevdiğim bir pasta geldi. O zamanlar yaptığım pastanın etrafındaki ruloları kendim hazırlamış, sonradan Melda'nın benzer bir pasta için hazır rulo keklerden kullandığını görüp epey hayıflanmıştım. Cuma günü de Torten hits'teki sunumla bahsettiğim pastayı birleştirmeye karar verdim.

Markette sadece çilekli rulo pasta olunca ondan aldım. "Portakalla çilek birbirine belki yakışmaz ama bu mevsimde kremayı süslemek için çileği nereden bulacağım?" diye düşünürken daha önceden aldığımız minik çilekli yoğurtları farkettim. Bir paket yoğurdu Emine hanım'dan öğrendiğim kremayla karıştırdım. Üstünü süslemek için king topları çıkardığımda paketin üzerinde yazan "fındıklı ve çikolatalı" yazısından hareketle de pastanın arasına ve üzerine fındık kırıkları serptim. Sonuçta kısa süre içinde anlık fikirlerle ortaya çıksa da "bunu sen mi yaptın!" yorumları alan güzel bir pasta oldu.

Çilekli ve Fındıklı Pasta

Ben genelde kolayıma geldiği için creme ole ve krem şanti ile krema hazırlıyorum. Creme ole bulunduğunuz yerde yoksa bildiğiniz veya sitede bulunan herhangi bir pasta kremasını da kullanabilirsiniz. Pandispanya da hazır satılmıyorsa evde kendiniz pişirebilirsiniz.

Malzemeler:

Hazırlanması:

  1. Creme ole, krem şanti ve sütü çırpın. Yoğurdu ekleyip çırpmaya devam edin. Karışımı buzdolabına kaldırıp bir süre soğutun. Rulo keki dilimleyip bir kek kalıbının etrafına dizin. Hazır kekin bir katını kek kalıbına yerleştirin. Kremanın yarısını kekin üzerine yapıp üstüne fındık kırıkları serpin.
  2. Pasta2_1

    İkinci katı üzerine kapatıp kalan kremayı yayın. Tekrar fındık kırıklarından serpin, çikolataları pastanın üzerine dizin. Servis zamanına kadar buzdolabında bekletin.
  3. Servis yapacağınız zaman önce bıçakla pastanın kenarlarını gevşetin ardından pastayı kalıptan çıkartıp tabağa alın. (ben kalıptan çıkartmamı kolaylaştıracağını düşünüp kek kalıbının tabanına önce kağıt sermiştim...)

Comments

çemberi nerden bulabilirz..

merhaba tarifiniz çok güzel.Denemeye değer.Tek birşey sormak istiyorum bu tarifleri nereden alıyorsunuz hepsi çok güzel de.

Selam

Bence bu pastada çok güzeldi ama yoğurtlu ve kakaolu kek daha güzel olmuştu.
Yinede hiç bir insan böyle tariflere hayır diyemez çünkü hepsi çok hoş ve tatlı görünüyor.
Bu tarifleri denemedim ama mutlaka denicem.
Bunları yapanların ellerine sağlık hepsi çok hoş görünüyor. Ama tariflerin yanına sakın kaç kişilik olduğunu eklemeyi unutmayın. Hoşçakalın...

The comments to this entry are closed.